İtalya’da Oturma İzinleri Başvuru Süreci Hakkında Bilgi Notu , 23.03.2016

İtalya’da oturma izinlerinin alınması ve uzatılmasına yönelik olarak çeşitli İtalyan kurumlarından derlenen bilgiler, vatandaşlarımızın yararlanabileceği düşüncesiyle aşağıda sunulmuştur. Vatandaşlarımızın, oturma izni başvurularını yapmadan önce sözkonusu bilgileri ilgili makamlardan teyit etmeleri yararlı olacaktır.

A) Genel Bilgiler:

- İtalyan oturma izni (permesso di soggiorno) alınması için ilk başvurular yetkili Postane’deki görevliye yapılmaktadır. Başvuru ücreti ödendikten ve ilgili formlar doldurulduktan sonra, postane yetkilisi tarafından, bağlı bulunulan Emniyet Müdürlüğü’ne (Questura) gidilmesi gereken günü gösteren bir randevu kağıdı “ricevuta” verilmektedir.

-Randevu tarihinde ilgili Emniyet Müdürlüğü’ne (Questura) gidilmesi ve parmak izi verilmesi zorunludur. Bu işlemden sonra Emniyet Müdürlüğü (Questura) oturum iznini teslim etmek için başvuru sahibine yeni bir randevu verecektir.

-Oturum iznini yenileme aşamasında da aynı yolun izlenmesi gerekmektedir.

-İlk oturum izni başvurularında, oturum iznini almadan, “ricevuta” ile seyahat etmek mümkün değildir. Oturum iznini yenileme aşamasında ise, “ricevuta” ve eski oturum izninin kopyasıyla, hava ve deniz yoluyla doğrudan ve aynı sınır kapısını kullanarak Türkiye’ye gidip-dönmek mümkündür.

B) Konularına göre oturma izni alabilmek için yapılması gerekenler aşağıda sunulmuştur:

Çalışma İzni (Lavoro Subordınato) İçin:

-İlk olarak, İtalya’da çalışacak olan kişiler için ilgili işveren, kendisine en yakın Valilikte (Prefettura) bulunan Sportello Unico Immigrazione (Göçmenlik için Tek Gişe) ofisine başvurmalıdır.

-Sözkonusu ofisten alınan bilgiler doğrultusunda, işveren gerekli belgeleri düzenleyip, İtalyan İçişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde bulunan “Sportello Unico Immigrazione” bölümünden on-line işçi alımı için başvuru yapmalıdır.

-İşveren, aynı zamanda, işçi ile yapılan iş kontratının imzalı bir örneğini, iadeli taahhütlü posta yoluyla, Valilikte (Prefettura) bulunan Sportello Unico Immigrazione (Göçmenlik için Tek Gişe) ofisine göndermelidir.

-Sportello Unico Immigrazione Ofisi belgeleri inceledikten sonra işçi için “Nulla Osta” olarak adlandırılan bir izin belgesi düzenlemektedir. Anılan belge Türkiye’deki ilgili İtalyan temsilciliğine doğrudan gönderilmektedir. Bu aşamadan sonra, işçi sözkonusu İtalyan temsilciliğine başvurarak çalışma amaçlı İtalyan vizesini almalıdır.

- İtalya’ya çalışma vizesi ile giriş yapan işçi/çalışan 8 gün içinde kendisine en yakın Emniyet Müdürlüğü’nden (Questura) oturum izni için bilgi almalı; Posta Ofisi’ne giderek “kit” doldurmalı ve oturma izni için başvurusunu yapmalıdır.

Kendi İşini Kurmak Suretiyle İtalyan Vizesi Almak İsteyenler(Lavoro Autonomo):

-İtalya’da faaliyete geçecek şirketin kuruluşuna dair belgeler ile vize için gerekli diğer dokümanlarını tamamlayan kişiler, Türkiye’de kendilerine en yakın İtalyan temsilciliğine başvurmalıdır. “Lavoro Autonomo” adındaki çalışma amaçlı vizelerini alan kişiler, İtalya’ya girişlerini müteakip 8 gün içinde kendisine en yakın Emniyet Müdürlüğü’ne (Questura) giderek gerekli belgelere dair bilgi almalı; Posta Ofisi’ne müracaat ederek “kit” doldurmalı ve oturma izni için başvurusunu yapmalıdır.

Öğrenim Amaçlı Oturum İzni Almak İçin:

-İlk olarak, Türkiye’deki İtalyan temsilciliğinden öğrenim amaçlı vize alınması gereklidir.

-İtalya’ya öğrenim görmek için gelen öğrencinin, 8 gün içinde “Sportello Amico” hizmeti verilen bir “Ufficio Postale”-Posta Ofisi’nden “permesso di soggiorno kit” alması, ilgili formları doldurup postaneye başvurması gerekmektedir.

-İçinde “Sportello Amico” hizmeti verilen ve öğrenciye en yakın postane için http://www.poste.it/uffici_postali/sportello_amico.shtml adresinden bilgi almak mümkündür.

-Postanedeki görevli başvuruyu alacak ve bağlı bulunulan Questura’ya gidilmesi gerektiği günü gösteren randevu kağıdını (ricevuta) başvuru sahibine verecektir.

-Randevu gününde Questura’ya giderek parmak izi verilmelidir. Daha sonra Questura, oturum iznini vermek için başka bir randevu tarihi belirleyecektir.

Öğrenim Amaçlı oturma izninin çalışmaya çevrilmesi için:

-İtalya’da oturma izni olan yabancı öğrenci, Prefettura/Sportello Unico Immigrazione Ofisi’ne (Göçmenlik için tek gişe) iş kontratı ile birlikte gerekli diğer belgelerini teslim etmelidir.

-Prefettura/Sportello Unico Immigrazione, öğrencilikten dolayı alınan oturma izinlerini çalışma/oturma (lavoro subordinato) izinlerine çevirme yetkisine sahiptir.

Aile birleşimi:

-İtalya’da yasal oturma izni ile yaşayan ve çalışan yabancıların, AB ülkeleri dışında yerleşik ailelerini İtalya’ya getirilebilmesi için, yine Prefettura/Sportello Unico Immigrazione Ofisi’ne başvurmalıdır.

-Sportello Unico Immigrazione Ofisi, başvuru çerçevesinde, aile birleşimi için “Nulla Osta” adındaki izin belgesini Türkiye’deki ilgili İtalyan temsilciliğine iletmektedir. Bundan sonra, işçinin Türkiye’deki yakınları kendilerine en yakın İtalyan temsilciliğine ulaşıp aile birleşimi vizesi (visto per il ricongiungimento familiare) için gerekli belgelerle başvurusunu yapmalıdır. Aile fertleri, vizelerini almalarını müteakip, İtalya’ya girdiklerinden itibaren 8 gün içinde kendilerine en yakın Posta Ofisine giderek, oturma izni için “Kit” doldurmalı ve gerekli belgeleri hazırlayarak başvuru yapmalıdır.

*Oturma izninin süresinin uzatılması:

-Oturma izninin yenilenmesi süreci halihazırda ortalama 9 ay sürmektedir. Oturma izi bitmeden önceki 60 gün içinde yenileme başvurusunun yapılması gerekmektedir. Yenileme başvurusunun ardından yaklaşık 7 ay sonra başvuru sahibine bir mektup yollanarak parmak izini bırakması talep edilmektedir. Parmak izinin alınmasının ardından en fazla 60 gün içinde oturum kartı teslim edilmektedir.

Ayrıntılı bilgilere İtalya İçişleri Bakanlığı’nın aşağıdaki internet adresinden ulaşabilmeniz mümkündür:

http://www.interno.gov.it/mininterno/export/sites/default/it/temi/immigrazione

Size en yakın yetkili Posta Ofisi bulmak için: www.portaleimmigrazione.it veya www.interno.it veya www.poste.it adreslerinden de yaralanabilirsiniz.

Atatürk

Pazartesi - Pazar

09:00 - 17:00

BAŞVURU SAATLERİ < 09:00 - 12:00 > saatleri arasındadır. www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınmasını müteakip, BAŞVURU YAPILMASI, BİLGİ VE EVRAK ALINMASI- mümkündür.
1.01.2024 1.01.2024 Yılbaşı Tatili
6.01.2024 6.01.2024 Yortu
1.04.2024 1.04.2024 Paskalya
10.04.2024 10.04.2024 Ramazan Bayramı
25.04.2024 25.04.2024 İtalyan Milli Bayramı
1.05.2024 1.05.2024 İşçi Bayramı
2.06.2024 2.06.2024 İtalyan Cumhuriyet Bayramı
16.06.2024 16.06.2024 Kurban Bayramı
15.08.2024 15.08.2024 İtalyan Dini Bayramı
1.11.2024 1.11.2024 Azizler Günü
7.12.2024 8.12.2024 Milano Azizi Ambrogio Günü ve Dini Bayram
25.12.2024 26.12.2024 Noel Tatili